Przejdź do treści

Kronika…

Ze wstępu do kroniki: „Mam zaszczyt polecić do uważnego przestudiowania niezwykłą Kronikę, którą stworzył harcmistrz i porucznik – Janusz Komorowski. Pieczołowicie złożoną przez niego księgę, o wadze 8,5 kg i zawierającą łącznie 1235 stron, bez wątpienia można nazwać dziełem życia. Powstawała ona przez ponad 35 lat i zawiera materiały obrazujące nie tylko najważniejsze wydarzenia, w których uczestniczył, ale również materiały, które dotyczyły osób i zdarzeń związanych z Jego działalnością.

Owoce długich i starannych zabiegów Janusza Komorowskiego o upamiętnienie niezwykłości i bohaterstwa osób działających z Nim w trudnych latach wojny zostały uwiecznione nadaniem imienia Ronda ks. Jana Raczkowskiego w centrum Otwocka w 2000 r. oraz imienia Roju „Sosny” Szarych Szeregów Hufcowi ZHP Otwock wraz ze sztandarem w 2010 r.

hm. Zbigniew Bugaj”.

Tu możesz przeczytać cały wstęp do kroniki.

… i jej kronikarz

Autorem i redaktorem kroniki jest hm. Janusz Komorowski.

To dzięki jego pracy historia Szarych Szeregów z Otwocka i okolic nie odeszła w niepamięć.

Utworzenie i publikacja strony Internetowej oraz wykonanie trzech replik Kroniki Szare Szeregi Armia Krajowa w Otwocku autorstwa Janusza Komorowskiego zostały sfinansowane przez Miasto Otwock w 2023 roku.
Również z tych środków zakupiono specjalną gablotę muzealną do przechowywania oryginału Kroniki.